Зовнішнє незалежне оцінювання

Система випускник іспитів у школі не була об’єктивною і давала простір для виявлення ставлення педагога, який приймав іспити – особиста антипатія чи симпатія. У зовнішньому оцінюванні тести розроблені незалежними екзаменаторами, які є одного рівня для всіх випускників. Враховуються лише знання учня, виключені будь-які зовнішні фактори. На тестуваннях учень відповідає на понад півсотні запитань, а не на три, як у білеті, що допомагає всебічно оцінити рівень знань випускника. Тобто ЗНО ставить абітурієнтів в однакові умови і дає рівний доступ до вищої освіти.

Тести складаються з питань, які не виходять за межі шкільної програми, отже необхідності навчатися у репетитора-викладача чи ходити на підготовчі курси ВНЗ немає. Приймальна комісія не має доступу до дитини, вона не може вимагати від неї нічого, крім знань.

Чим тестування кращі за систему вступних іспитів?

Об’єктивність
Шкільний вчитель не завжди може дати об’єктивну оцінку знань своїх випускників, бо йому важко позбутися впливу на оцінку інших критеріїв – характеру учня, його психологічних чи фізіологічних особливостей, рівня вихованості. Завжди є зовнішні чинники – вплив батьків, адміністрації школи, соціальних умов життя та ін. При ЗНО знання оцінюють незалежні екзаменатори, а не ті вчителі, які безпосередньо навчають учня.

Відсутність корупції
Зовнішнє оцінювання – це вагомий крок до подолання корупції в системі освіти України. Ця процедура мінімізує ризики застосування корупційних схем при вступі до ВНЗ, адже передбачає анонімність та відстороненість – частину питань перевіряє комп’ютерна система, а також ті, хто перевіряють тести, не можуть знати прізвищ людей, яких вони оцінюють, та не зацікавлені в отриманні певних результатів.

Вивчення світового досвіду
Система незалежного оцінювання діє у багатьох розвинених країнах. У 16 країнах світу, зокрема в Австралії, Англії, Болгарії, Італії, Словенії, Угорщині, Фінляндії, Німеччині та Франції – результати випускних екзаменів є підставою для прийому до університету. Систему зовнішнього тестування з 2000 року запровадили у Литві, Киргизстані, Узбекистані, Азербайджані, Грузії та Росії.

Тестування вважається найкращим методом перевірки не лише для вступу в ВНЗ, його застосовують під час іспитів на професійну придатність, масових призовах до армії, комплектації спеціальних підрозділів поліції.